Antykoncepcja

Obecnie dostępnych jest bardzo dużo środków antykoncepcyjnych dla zwierząt, niestety stosowanie zarówno tabletek, jak i zastrzyków- choć wygodne dla właścicieli- niesie za sobą bardzo duże ryzyko dla zdrowia, a nawet życia zwierzęcia. Wszystkie stosowane środki antykoncepcyjne to syntetyczne związki hormonalne. Podawane do organizmu zwierząt blokują przebieg naturalnego cyklu rujowego samicy i uniemożliwiają dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych, a tym samym owulację. Dzięki temu nie występują objawy rui i nie ma możliwości zapłodnienia. Niestety, duża koncentracja hormonów i długotrwałe ich podawanie mogą prowadzić do zmian chorobowych m.in. w gruczole mlekowym i w błonie śluzowej macicy. Jeżeli nie planujemy potomstwa od naszych pupili, powinniśmy pomyśleć o sterylizacji i kastracji. Jest to zdecydowanie najbardziej bezpieczna metoda antykoncepcji, która rozwiąże problem niechcianych miotów na czas całego życia zwierzęcia. Zabiegu sterylizacji i kastracji dokonywać można już u młodych zwierząt wchodzących w fazę dojrzewania płciowego. Kastracja samców jest zabiegiem umożliwiającym ponadto uniknięcie przykrych przygód związanych z ucieczkami samców i ich walkami- dotyczy to zarówno kotów, jak i psów. Zabieg sterylizacji i kastracja samców przeprowadzane są w znieczuleniu ogólnym.

Jeżeli decydujemy się na antykoncepcję farmakologiczną- a więc za pomocą tabletek, czy zastrzyków, musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach:

- podanie zastrzyków hormonalnych blokujących cieczkę u suki może nastąpić tylko w fazie tzw. spokoju płciowego, a więc w czasie między jedną cieczką a drugą- lekarz weterynarii pomoże Państwu ustalić najwłaściwszy termin

- zarówno u kotów jak i psów bardzo ważną kwestią jest regularne podawanie środków hormonalnych- ważna jest zatem Państwa stała współpraca

- po 2,5- 3- letnim okresie stosowania środków hormonalnych wskazana jest przerwa w podawaniu tych preparatów, w czasie której w organizmie przebiegają naturalnie 1-2 cykle rujowe. Przerwa jest bardzo ważna, pozwala bowiem ograniczyć niepożądane działanie środków antykoncepcyjnych!

- najbezpieczniejszą formą antykoncepcji są zabiegi sterylizacji i kastracji!

» powrót do poprzedniej strony

  środa, 21 czerwca 2018 r.