Odrobaczanie

Nasze pupile są narażone na wiele pasożytów bytujących w środowisku. Największym problemem dla zwierząt, a także dla ludzi (ZOONOZY), którzy mogą się od nich zrazić są:

Glistnice - wywołane przez nicienie rodzaju Toxocara, bytujące w jelicie i wykazywane u 60% szczeniąt do 3. miesiąca życia. Szczenięta zarażają się już w życiu płodowym, za pośrednictwem mleka matki lub ze środowiska zewnętrznego. Dojrzała glista bytująca w jelicie składa do 20 -50 tys. jaj dziennie; jaja wydalane są z kałem na zewnątrz, gdzie mogą przetrwać nawet do kilku lat, stanowiąc źródło choroby dla zwierząt i człowieka.

Tasiemczyca psia - wywoływana przez tasiemca Dypilidium caninum. W Polsce notowany jest on u ok.50 %psów i ok. 70% kotów. Zwierzęta i człowiek zarażają się tym pasożytem zjadając przypadkowo pchłę, w której znajduje się postać larwalna tasiemca. Człony pasożyta opuszczają organizm żywiciela z kałem lub samodzielnie wydostają się w okolice odbytu. Wyglądem człony te przypominaja pestki dyni lub ogórka.

Tasiemczyca bąblowcowa - wywoływana przez tasiemce rodzaju Echinococcus- są bardzo niebezpieczne dla ludzi, psów, lisów i kotów. Żywicielami pośrednimi są zwierzęta hodowlane, leśne i towarzyszące.

Lamblioza - wywoływana przez pierwotniaka Giardia- pasożytuje on w jelicie cienkim wielu gatunków zwierząt i człowieka. Cysty wydalane do środowiska zachowują swą inwazyjność przez około 3 tygodnie.

Toksoplazmoza - choroba powszechna u zwierząt i ludzi dotycząca wielu różnych narządów. Pierwotniak umiejscawia się wewnątrzkomórkowo. Pełen cykl rozwojowy możliwy jest do zrealizowania tylko u kotowatych. Mimo, że poziom przeciwciał wykazywany jest u około 90% kotów, ich stwierdzenie nie jest wskazaniem do eutanazji zwierzęcia, gdyż tylko u zaledwie 1% populacji stwierdza się siewstwo oocyst. Pies nie stanowi dla człowieka zagrożenia w przypadku Toxoplasma gondi.

Dorosłe osobniki powinniśmy odrobaczać co 4-5 miesięcy; to pozwoli uchronić nasze zwierzęta przed pasożytami, które nie tylko szkodzą naszym pupilom, lecz także mogą stanowić zagrożenie dla człowieka. Należy również bezwzględnie przestrzegać zasad higieny w czasie opróżniania kuwet oraz po zabawie ze zwierzęciem.

» powrót do poprzedniej strony

  środa, 21 czerwca 2018 r.